هزینه ی زندگی در شهر دوبی

دبی شهری پررونق و پرجنب وجوش است که به دلیل فرصت های فراوان سبک زندگی در سطح جهـانی و محیـط امن ، مـردم را از سـراسر جهان جـذب خـود می کند .ایـــن شهــر مــکانی محبوب برای متخصصــــان مجرد، متأهل و خــانواده ها اســت . اما طبیعتاً قبل از تصمیم گیری برای زندگی در دبی ، بسیاری از مردم مشتاق هستند تا از هزینه های زندگی در این شهر مطلع شوند .

خوشبختانه ، دبی جایی است که ساکنان آن می توانند سبک زندگی مقرون به صرفه یا مجلل  داشته باشند  ، در این جا در مورد هزینه های اولیه زندگی در دبی از جمله : مسکن ، آب ، برق ، مواد غذایی ، مدارس و موارد دیگر بحث می کنیم . 

از این طریق می توانید از هزینه زندگی دبی برای یک زوج ، یک فرد یا یک خانواده چهار نفره مطلع شوید . البته به خاطر داشته باشید که این هزینه ها بسته به سلایق شخصی ، انتخاب سبک زندگی و منطقه محل سکونت شما می تواند به طور قابل توجهی تغییر کند  . 
ایـن یـک بـاور رایـج وجود دارد که کسـانی که در بـخش های قدیمـی تر دبی زندگی می کنند انتخاب های مقرون به صرفه تری در مورد مسکن ، سوپر مارکت ها و رستوران ها برخوردار هستند ، در حالی که ساکنینی که در مناطق نزدیک تر به شریان اصلی شهر ، جاده شیخ زاید و در مناطق ساحلی زندگی می کنند ، از انتخاب های تجمل گرایانه ای نسبت به مورد قبلی برخوردار هستند . 

انواع هزینه ها در دوبی

بیایید نگاهی به سه هزینه اصلی بیندازیم و اینکه چگونه می توانند بر هزینه زندگی در دبی تأثیر بگذارند . هزینه های اضافی شامل : حمل و نقل ، مدرسه ، سرگرمی و مراقبت های بهداشتی است . وقتی به میانگین هزینه زندگی در دبی نگاه کنیم ، یکی از مهم ترین هزینه هایـــی که باید در نظر گرفت مسکن است . بازار املاک دبی به خاطر اقامتگاه های موجود – از ویلاهای بزرگ گرفته تا آپارتمان های استودیویی نقلی – با بودجه های مختلف شناخته شده است . منطقه ای که در آن زندگی می کنید نیز بر میزان درآمد شما برای اجاره منزل تأثیر می گذارد .

در حالی که مناطقی مانند دبی مارینا ، عربی رانچس ، جمیرا و برشا دارای قیمت های بالاتری برای اجاره هستند ، ساکنانی که به دنبال صرفه جویی در هزینه اجاره منزل هستند می توانند املاک مناسب با جیب شما را در مناطق حومه شهر مانند دبی سیلیکون ، ریم ، میردیف بیایند یا زندگی در این موارد را انتخاب کنند . یکی دیگر از جنبه های مهمی که باید برای هزینه زندگی در دبی نظر گرفت ، هزینه مواد غذایی است . چندین سوپرمارکت زنجیره ای در دبی وجود دارد که اقلام غذایی از سراسر جهان را فراهم می کند .

بدون شک سبک زندگی و سلایق غذایی شما می تواند بر هزینه حساب ماهیانه خورد و خوراک شما تأثیر  زیادی بگذارد .  با خرید از سوپر مارکت های مقـــرون به صرفه Lulu Hypermarket  ، Carrefour یا  Union Cooperative خرید محصولات محلـــی و فصلی و تخفیف های خوراکی ، می توانید هزینه خوراک کمتی داشته باشید . در جدول زیر می توانید به نمونه ای از هزینه های مواد خوراکی نگاهی بیاندازید :  

نام اقلام خوراکی

شیر

یک عدد نان سفید

یک کیلوگرم برنج سفید

دوازده عدد تخم مرغ

200 گرم پنیر

یک کیلوگرم سینه مرغ

یک کیلوگرم سیب

هزینه

5/80 درهم

4/83 درهم

6/87 درهم

10/65 درهم

8/40 درهم

27/72 درهم

8/33 درهم

نام اقلام خوراکی

یک کیلوگرم موز

یک کیلوگرم پرتقال

یک کیلوگرم گوجه فرنگی

یک کیلوگرم سیب زمینی

یک کیلوگرم پیاز

کاهو

370 گرم مربا

هزینه

6/76 درهم

6/42 درهم

6/37 درهم

3/76 درهم

3/15 درهم

6/67 درهم

13/35 درهم

آیا به دنبال هزینه متوسط زندگی در دبی هستید ؟

هزینه آب و برق (DEWA) ، بسته تلویزیون و اینترنت و طرح های تلفن همراه ، یکی از عوامل ضروری برای هر ساکن دبی است . میانگین هزینه ماهانه DEWA شما در طول ماه های تابستان و زمستان متفاوت خواهد بود ، زیرا استفاده از سیستم تهویه مطبوع معمولاً در تابستان بیشتر خواهد بود . علاوه بر این ، اگر ویلا با استخر و باغ خصوصی را اجاره کنید ، می توانید انتظار داشته باشید که هزینه های شما بیشتر خواهد شد .در مورد بسته های تلویزیون و اینترنت در دبی ، ساکنان می توانند بسته های مختلفی را از دو ارائه دهنده خدمات در امارات متحده عربی یعنی Etisalat و du انتخاب کنند . یک بسته اولیه سرعت دانلود اینترنت ساکنان 250 مگابایت در ثانیه ، بیش از 200 کانال تلویزیونی و تماس رایگان با خطوط ثابت امارات را ارائه می دهد که هزینه آن 389 درهم در ماه است . در همین حال ، بسته های پریمیوم با سرعت دانلود 500 مگابایت در ثانیه ، که کانال های ورزشی و سرگرمی را نیز پوشش می دهند حدود 1000 درهم یا بیشتر در ماه هزینه خواهند داشت . به طور مشابه ، برنامه های تلفن همراه در دبی دارای بسته هایی هستند که 125 درهم در ماه شروع می شود ، اما برای بسته های بهتر با تماس بیشتر ، میتواند به 500 درهم با بیشتر نیز برسد .

خدمات

خدمات اولیه شامل : آب ، برق ، سیستم سرمایش و زباله برای آپارتمان 900 متر مربعی

پکیج اینترنت و تلویزیون معمولی

پکیج اینترنت و تلویزیون ممتاز

هزینه موبایل از پیش پرداخت شده معمولی

هزینه موبایل از پیش پرداخت شده ممتاز

هزینه

607/96 درهم

ماهیانه 389 درهم

ماهیانه 1139 درهم به بالا

ماهیانه 125 درهم

ماهیانه 500 درهم به بالا

با گرمای بدنام دبی، ساکنان باید از وسایل نقلیه عمومی یا ماشین شخصی خود برای رفت و آمد استفاده کنند. قیمت بنزین در امارات متحده عربی نسبت به سایر نقاط جهان ارزان تر است، با این حال، هزینه ماهانه شما به تعداد دفعات و مسافتی که رانندگی می کنید بستگی دارد. همچنین باید هزینه های بیمه و خدمات خودرو را نیز در نظر بگیرید که بستگی به نوع خودروی شما دارد. برای کسانی که می خواهند در هزینه های خود صرفه جویی کنند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، دبی با شبکه ای از اتوبوس های عمومی، تاکسی ها، کشتی ها و مترو دبی متصل است. گذرنامه ماهانه برای استفاده از حمل و نقل عمومی (کارت Nol) که تمام مناطق شهر را پوشش می دهد حدود 350 درهم هزینه دارد و به ساکنان این امکان را می دهد تا به راحتی اما با زمان رفت و آمد طولانی تر تردد کنند. با این حال، ساکنین می توانند با نزدیک تر شدن به محل کار خود، هزینه های حمل و نقل و زمان رفت و آمد را کاهش دهند.

خدمات

یک لیتر بنزین

عوارض جاده ای ماهیانه برای همه مناطق

هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر

هزینه

4/2 الی 6/2 درهم

ماهیانه 350 درهم

2 درهم

بیمه درمانی یا پزشکی برای همه ساکنان امارات اجباری است و شامل هزینه زندگی شما می شود. اگر توسط شرکتی که در آن کار می کنید حمایت مالی می شوید، آنها ملزم به ارائه بیمه درمانی برای شما هستند. با این حال، این نیز معمول است که شرکت بیمه درمانی را برای خانواده شما نیز ارائه دهد. در صورتی که بیمه درمانی برای خانواده شما ارائه نمی شود باید خودتان آن را از یکی از شرکت های بیمه درمانی متعدد در دبی خریداری کنید. حق بیمه پزشکی بسته به پوشش متفاوت خواهد بود و با پوشش متفاوت از 600 درهم در سال شروع می شود. با این حال، یک برنامه جامع برای یک فرد به طور متوسط حدود 5500 درهم در سال هزینه دارد. برای یک خانواده چهار نفره، یک طرح جامع می تواند مبلغ اولیه 15000 تا 20000 درهم هزینه داشته باشد. با این حال، با توجه به پوشش جهانی و سایر مزایای حق بیمه، هزینه بیمه درمانی در دبی برای یک خانواده چهار نفره حتی می تواند به 70000 درهم برسد. اگر یک خدمتکار خانه استخدام می کنید، معمولاً تحت برنامه مزایای اساسی، باید به آنها بیمه پزشکی نیز ارائه دهید.

تحصیل

اگر فرزند دارید، هنگام محاسبه هزینه زندگی در دبی با خانواده باید هزینه های مدرسه را نیز در نظر بگیرید. والدین برای فرزندان خود مدارسی را در دبی انتخاب می کنند که برنامه درسی آموزشی بریتانیایی، آمریکایی، هندی یا IB محبوب ترین آنهاست. با این حال، هزینه های تحصیل می تواند بسیار گران باشد، به خصوص وقتی به مدارس برتر دبی مراجعه کنید. مدارس بریتانیا، آمریکا و IB معمولاً هزینه‌های بالاتری دارند و بهترین مدارس بسته به کلاسی که فرزند شما در آن قرار دارد، می‌توانند بین 4000 تا 9500 درهم در ماه هزینه داشته باشند. در عین حال، شهریه مدارس هندی در دبی مقرون به صرفه‌تر است. مدارسی مانند GEMS Modern Academy با هزینه 2800 تا 5200 درهم در ماه است. اما مهم است که در نظر داشته باشید که هزینه های ماهانه در دبی برای یک خانواده زمانی افزایش می یابد که لباس های فرم، حمل و نقل مدرسه، دفترچه یادداشت، هزینه امتحانات، سفرهای مدرسه و موارد دیگر در محاسبه نیز لحاظ شود.

با این حال، مدارس مقرون به صرفه زیادی در دبی وجود دارد که تمام برنامه های درسی را ارائه می دهند. برای اینکه ایده ای در مورد متوسط شهریه مدارس در دبی به شما بدهیم، نگاهی به شهریه ماهانه (برای 10 ماه) برای یک دانش آموز کلاس/سال ششم در یک مدرسه در دبی بیندازید.

نام مدرسه

GEMS Wellington International School

The Winchester School

GEMS Modern Academy

The Millennium School

Dubai American Academy

International School of Arts & Sciences

GEMS World Academy

Dubai International Academy, Emirates Hills

برنامه آموزشی

بریتانیایی

بریتانیایی

هندی

هندی

آمریکایی

آمریکایی

بین المللی

بین المللی

میزان پرداخت

گران

مناسب

گران

مناسب

گران

مناسب

گران

گران

هزینه

5534 درهم

1843 درهم

4453 درهم

2236 درهم

8626 درهم

2825 درهم

9465 درهم

5283 درهم

برای ساکنان دبی جاذبه ها و فعالیت های زیادی در این شهر وجود دارد که باید امتحان کنید. از رستوران‌های عالی گرفته تا سینماهای IMAX، ورزش‌های متنوع و جاذبه‌های گردشگری معروف جهان. در کل، هیچ‌وقت تعطیلات آخر هفته در دبی خسته‌کننده نیست. اگر قصد زندگی در این شهر را دارید و می‌پرسید «هزینه زندگی در دبی چقدر است»، توصیه می‌کنیم مبلغی را برای فعالیت‌های اوقات فراغت در تعطیلات آخر هفته نیز در نظر بگیرید.

خدمات

بلیت سینما برای یک نفر

عضویت باشگاه ورزشی برای یک ماه

غذا برای یک نفر در رستوران مناسب

غذا برای دو نفر برای سه وعده غذایی در رستوران متوسط

غذا برای دو نفر برای سه وعده غذایی در رستوران خوب

هزینه

40 درهم

57/297 درهم

30 درهم

300- 25 درهم

1000- 500 درهم

خدمتکار خانه

یکی از مزایای زندگی در دبی دسترسی به خدمتکاران خانگی با قیمت مناسب است. افرادی که خدمتکار خانگی دارند، باید از آنها حمایت مالی کنند و هر سال ملزم به تمدید ویزای خدمتکار خواهند بود. به خاطر داشته باشید که این هزینه اضافی برای زندگی شما در دبی خواهد بود. هزینه حمایت از یک خدمتکار در دبی حدود 5500 درهم در سال با 2000 درهم سپرده قابل استرداد به GDRFA است. این شامل حقوق ماهانه نمی شود که بسته به کار مورد نیاز، تجربه قبلی و موارد دیگر می تواند بین 1500 تا 3500 درهم باشد. حداقل میزان حقوقی که اسپانسر باید بپردازد توسط سفارت کشور خدمتکار مشخص شده است. علاوه بر این، اگر خدمتکار خانه در منزل شما ساکن نباشد، اسپانسر باید مبلغ اضافی را نیز برای اقامت وی پرداخت نماید. از طرف دیگر، ساکنین خارجی دبی می توانند از طریق آژانس های خدمات خدمتکار در دبی یک خدمتکار تمام وقت استخدام کنند، که علاوه بر حقوق خدمتکار، برای یک بار شامل هزینه آژانس نیز می شود. برای کسانی که خواهان داشتن خدمتکار پاره وقت در خانه هستند بایستی گفت که این خدمات ساعتی 30 تا 45 درهم هستند و همچنین به میانگین هزینه زندگــــی در دبی می افزایند.

میانگین هزینه زندگی در دبی

اکنون که تصوری از هزینه‌های هر یک از هزینه‌های دبی دارید، بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم که هزینه کل زندگی در دبی برای افراد مجرد، زوج‌ها و خانواده‌ها چقدر است.

میانگین هزینه زندگی در دبی برای مجردها

هزینه شروع زندگی در دبی برای یک شخص دارای مدرک لیسانس بین 3 تا 5 هزار درهم متغیر است. هنگامی که صحبت از مسکـن به میان می آید، استودیوها انتخاب محبوبی برای زندگی در دبی هستند. قیمت اجاره استودیو در دبی بر اساس منطقه می تواند بسیار متفاوت باشد. استودیوهای النهدا ماهیانه 2583 درهم هستند، در حالی که کسانی که می خواهند در مکان های مجلل اقامت کنند متوجه می شوند که آپارتمان های استودیویی در دبی مارینا می توانند 4166 درهم در ماه هزینه داشته باشند. قبض آب و برق ماهانه در دبی که یک فرد مجرد می تواند در هنگام زندگی در استودیو بین 750 تا 1000 درهم برآورد شود که شامل DEWA و اینترنت نیز می شود. برای خوراک ماهانه در دبی می تواند تا 400 درهم برآورد شود. علاوه بر این، سایر هزینه هایی که می تواند به هزینه زندگی در دبی برای افراد مجرد اضافه شود، شامل هزینه های حمل و نقل است که از 350 درهم برای یک کارت ماهیانه برای دسترسی به حمل و نقل عمومی شروع می شود. برای افراد مجردی که تصمیم به گرفتن ماشین دارند، هـزینه دریافت گواهینامه رانندگی دبی و هزیـــنه سوخت به کل هزینه زندگی آنـــها در دبی اضافه می شود.

هزینه زندگی در دبی برای مجردها

هزینه زندگی در دبی برای یک زوج

میانگین هزینه زندگی در دبی برای یک زوج

حداقل هزینه زندگی در دبی برای یک زوج تازه ازدواج کرده بسته به انتخاب های سبک زندگی بین 4 تا 9 هزار درهم می تواند باشد. برای مسکن، آپارتمان 1 BHK در دبی، بسته به محله، مقرون به صرفه ترین راه حل است. همانطور که در بالا مشاهده شد، آپارتمان های اجاره ای 1 خوابه در النهدا به طور متوسط 3166 درهم در ماه است در حالی که اجاره یک تخته در دبی مارینا به طـور متوسط 6250 درهم در ماه اســت. آب و بـرق زوجین می تواند بین 1000 تا 1400 درهم باشد. در حالی که هزینه اقلام ضروری مواد غذایی برای یک ماه 960 درهم برای یک زوج است.

میانگین زندگی برای یک خانواده 4 نفره

هنگامی که به هزینه زندگی در دبی برای یک خانواده چهار نفره نگاه می کنیم، هزینه اولیه بین 12 تا 18 هزار درهم متغیر است. برای مسکن، ویلاها یک انتخاب محبوب در میان ساکنانی هستند که با خانواده در دبی زندگی می کنند. این خانواده ها بایستی حدود 8750 درهم در ماه بپردازند، در حالی که آنهایی که می خواهند در جامعه پرطرفدار عرب رنچز زندگی کنند، به طور متوسط هزینه اجاره ماهانه 11،666 درهم خواهند داشت.

برای خوراک، هزینه ماهیانه می تواند تا 2000 درهم در ماه برای یک خانواده چهار نفره تخمین خورده شود. با این حال، خرید از خرده‌فروشی‌های ممتاز می‌تواند هزینه ماهانه خوراک در دبی را به 3000 تا 4000 درهم برساند. همانطور که قبلاً گفته شد، هزینه شهریه مدرسه به مجموع هزینه زندگی در دبی برای یک خانواده می افزاید. هزینه مدارس در دبی بسته به کلاسی که فرزند شما در آن تحصیل می کند، می تواند به طور متوسط بین 4000 تا 9500 درهم در ماه باشد.

برای کاهش هزینه های مسکن در دبی، خانواده ها می توانند آپارتمان های 2 و 3 خوابه را در قسمت های مقرون به صرفه تر شهر انتخاب کنند. اجاره ماهانه آپارتمان های 2 و 3 تخته در النهدا به طور متوسط 4000 درهم در ماه است. خانواده‌هایی که در یک ویلای 3 خوابه در دبی زندگی می‌کنند، می‌توانند انتظار حدود 2000 تا 3500 درهم برای خدمات اولیه را داشته باشند، اگرچه اگر باغچه و به خصوص استخر خصوصی داشته باشید این رقم افزایش می‌یابد.